logo

Jak zostać ekspertem w dziedzinie swojej (i dziecka) cukrzycy?

By | piątek, czerwca 06, 2014 1 comment
"Dla niektórych rodziców pierwsze dziecko jest na początku trochę jak mała bomba, która nie wiadomo kiedy wybuchnie. Nigdy nie wiedzą, kiedy maluch zacznie płakać, będzie głodny czy trzeba będzie zmienić mu pieluszkę. Z czasem uczą się wszystkiego i czują się bardziej pewnie w swojej roli. Podobnie dzieje się, gdy dowiadują się, że ich dziecko zachorowało na cukrzycę. Wcześniej wiedzieli, czego mogą oczekiwać i nagle odkrywają, że nie wiedzą nic. Jak reaguje dziecko, gdy ma hipoglikemię? Co mogą wówczas zrobić? Ale tak samo, jak wtedy, gdy uczyli się być rodzicami, tak i teraz szybko nauczą się, jak pomóc dziecku przystosować się do nowej sytuacji."* Przedstawiam Wam książkę, która pomogła przetrwać nam początki z cukrzycą. 

Nie ma w niej wielu rzeczy, nie obliczy za mnie insuliny i nie powie co zrobić, kiedy (niby bez powodu) Franek budzi się w nocy. Towarzyszy mi jednak od pierwszych dni. Przeczytałam ją w sumie chyba z 7 razy, a do poszczególnych rozdziałów zaglądałam czasem dziesiątki razy. I chociaż nie znalazłam w niej odpowiedzi na to, dlaczego akurat Franio zachorował, ani nie podała mi gotowej recepty na to jak żyć, bardzo mi pomogła.

Cukrzyca typu 1 u dzieci, młodzieży i dorosłych to książka dla każdego cukrzyka. Dla każdego, kto chce zrozumieć, dowiedzieć się jak to działa. Ragnar Hanas jest lekarzem - pediatrą i diabetologiem, który rozgryzł cukrzycę w taki sposób, aby dziecko, nastolatek, rodzic, dorosła osoba chorująca na cukrzycę, mogła się szybko dowiedzieć jak postępować w określonych momentach swojego życia z cukrzycą.

To z niej nauczyłam się właśnie:
Marketingu cukrzycowego, czyli jak zarządzać chorobą
Liznęłam psychologii cukrzycowej - okazało się, że Pan Doktor doskonale zna moją psychikę :)

Dowiedziałam się niemal o wszystkim, co mnie interesowało na początku, bo dotyczyło mojego dziecka. A teraz brnę w nią dalej, patrząc na cukrzycę pod innym kątem. Bo jest tutaj nie tylko wszystko to, co może dotyczyć małego cukrzyka, ale też wiele rozdziałów poświęconych "sprawom dorosłych" - ciąża i seks, używki, podróżowanie, praca, prawo jazdy i inne.

Dla mnie to lepsze niż wiadomości z internetu i kiedy dostawałam bólu głowy od porad innych Mam na forach internetowych, po prostu sięgałam po książkę - pomagała ;)

Jest wiele różnych książek dotyczących cukrzycy. Większość z nich jest jednak napisana tak, że najpierw musiałabym skończyć medycynę albo zakupić słownik medyczny, żeby cokolwiek z niej zrozumieć. Ta jest napisana w taki sposób, aby w panice, łzach i pierwszym szoku zrozumieć podstawy, a potem móc szukać w niej dalszego wsparcia w postaci konkretnych wiadomości, które łatwo przyswoić.

Franio też się zawsze przyłącza, kiedy wyciągam ją z półki, jest tam wiele zabawnych obrazków, które dla mnie stanowią idealny pretekst, aby rozmawiać z nim o chorobie w sposób naturalny, a nawet czasami się z niej pośmiać ;)* Hanas Ragnar, Cukrzyca typu 1 u Dzieci, Młodzieży i Dorosłych. Jak zostać ekspertem w dziedzinie swojej cukrzycy, Fundacja Edukacji Zdrowotnej, Warszawa 2010.

Cytaty oraz zdjęcia pochodzą z w/w książki :)

Nowszy post Starszy post Strona główna

1 komentarz :