logo

Lista najpiękniejszych słów...

By | poniedziałek, października 13, 2014 18 comments

Z pewnością każdy ma swoją. Na 100% część z nich będzie się powtarzać. Pierwsze najpiękniejsze słowa, które przychodzą do głowy to MAMA i MIŁOŚĆ. Piękne, ale trochę oklepane, prawda? Przecież każdy z nas wie, że są piękne i w swoim znaczeniu zawierają coś wyjątkowego. Dla mnie to oczywista oczywistość. Ale jeśli teraz poproszę Was o to, abyście się trochę wysilili,  pomyśleli, jakie słowa Wam się najbardziej podobają i uzasadnili dlaczego... No ja mam z tym mały problem...Żeby go rozwiązać, postanowiłam podzielić swoją listę słów na dwie części. Z pewnością pozwolą one Wam mnie lepiej poznać, czasami rozbawią, ale może też dadzą coś do myślenia. Bo przecież nie każdemu podoba się to samo ;)

Do pierwszej grupy słów, które kiedykolwiek usłyszałam i zawsze będą dźwięczały w mojej pamięci, są te, które przekręca Franek. Nie tylko dlatego, że są to słowa mojego syna! Po prostu słowotwórstwo i przekręcanie wyrazów wywołuje uśmiech na naszych twarzach i bardzo miłe wspomnienia.

Najpierw był LELELEK, potem był ŁOLELEK,  a teraz jest ŁOWELEK. Jak się zapewne domyślacie chodzi o rower. Przy naszych usilnych próbach "Franio, powiedz rrrowerrrrrrrrr", kończy się na dźwięcznym łoWelllllllllll. Piękne, prawda? :D

TUTIĆKA... Znaczenia tego słowa nie udało mi się nigdy do końca odgadnąć :) Ale go używamy! Tutićki używamy do zakorkowania brodzika, żeby woda nie uciekła. No i jak zapomnimy jakiegoś słowa, nazwy elementu, to mówimy sobie "wiesz, taka tutićka, co się tu wkłada". Słowo piękne, bo tylko nasze :D

PULEZIŚ I PUCITAŚ tak tak, w wolnym tłumaczeniu poleżysz i poczytasz. Piękne, no bo jak można odmówić, kiedy Franek prosi, "Mama, puleziś sobie z mną w sipilani i pucitaś mi bajkę?"

Stworzenie mojej subiektywnej listy najpiękniejszych słów jest bardziej problematyczne. Dlaczego? Bo dla mnie wszystkie słowa są piękne. Piękne, bo pozwalają się nam komunikować, rozmawiać, pisać, wyrażać uczucia. Bo w każdym słowie jest zawarta jakaś emocja. Nie wierzycie? No przecież:
KUPA - obrzydzenie
ZAPRASZAM - sympatia lub zapowiedź poważnej dyskusji
JEDZENIE - przyjemność albo wręcz przeciwnie - stres
I tak dalej, bawić się możemy cały czas :) A najpiękniejsze? Dla mnie? Proszę bardzo. Uzasadnienia mam dwa. Po pierwsze budzą we mnie ciepłe emocje i miłe skojarzenia. Po drugie lubię ich dźwięk- są proste, ale bardzo dźwięczne i takie nasze polskie...

TRZCINA
BUZIA
EMPATIA
BAJKA
WARTOŚĆ
CISZA


Nowszy post Starszy post Strona główna

18 komentarzy :

 1. Moje ulubione polskie słowo, to "nef" - ile ja się zawsze nakłóciłam przy grze w Scrabble, że takie słowo istnieje ! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no rzeczywiście, jest takie słowo... aż musiałam sprawdzić :P super!

   Usuń
 2. Takie własne słówka znane tylko domownikom są przeurocze, powstają na potrzebę chwili a potem zostają już jako nasze. Poza tym bardzo podoba mi się cisza. Taka sycząco, szepcząca, uspokajająca. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. oj tak, cisza jest najpiękniejsza! Może dlatego, że tak rzadko panuje w moim domu :)

   Usuń
 3. Tutićka- super!:) Gdzieś mam taki notesik...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. właśnie pomyślałam sobie... szkoda, że nie wpadłam na pomysł zapisywania wcześniej ;(

   Usuń
 4. Dziecięce przekręcenia są cudowne. Powinniśmy się od dzieci uczyć kreatywności :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Buzia - cudne. Dziecięce słowa tez są wspaniałe, bo każda rodzina ma swoje - wyjątkowe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, szkoda tylko, ze wiele z nich zapomina się kiedy dziecko już dorośnie :(

   Usuń
 6. Ja czekam kiedy moja Zosia zacznie więcej mówić :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja też czekałam, a teraz czekam aż w końcu przestanie mówić chociaż na 5 minut :D:D

   Usuń
 7. uwielbiam te dziecięce wykrętasy.Nasz młody sąsiad niespełna 2 latka, woła zamiast Adaś -Adasiaaa! Sama słodycz! 2 i 6 lat a jacy kumple :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. hehe słodziaki :D Dzieci mają najpiękniejsze słowa

   Usuń
 8. Masz racje wszystkie słowa są piękne :) bo każde słowo to emocje i czasem jedno słowo może mieć tych emocji kilka w zależności od człowieka. przykład kupa- dla mnie to nie obrzydzenia ale od kąt moje dziecko zaczęło ząbkować miała straszne zaparcia więc kupa kojarzy mi się z ulgą! ;)

  OdpowiedzUsuń