logo

Czy wiesz co to są suplementy?

By | środa, października 22, 2014 4 comments

Cukrzyca u dzieci wygląda nieco inaczej, niż u dorosłych osób chorujących. Dorosłych dopadają raczej problemy związane ze zbyt późnym zdiagnozowaniem cukrzycy typu 2. W tym drugim przypadku stawia się nie tylko na leczenie (tabletki lub insulina). Można też zdecydować się na zażywanie tak zwanych suplementów, które mogą mieć wpływ na wyrównanie poziomu cukru we krwi...JAK TO JEST Z CUKRZYKAMI...

Najzdrowsze podejście w przypadku dziecka z cukrzycą typu 1, to proste równianie:

dieta+ruch+insulina=dobrze prowadzona cukrzyca/dobre zdrowie diabetyka

W przypadku dzieci lekarze bardzo rzadko zalecają stosowanie suplementów. Wystarczy tak naprawdę zastosować zamienniki produktów, które nie są wskazane, aby dieta cukrzyka zaczęła dawać dobre rezultaty. Podejście lekarzy do podawania dzieciom "ziółek na cukier", dodatkowych tabletek jest zazwyczaj negatywne. 

Jeśli jednak chorujesz na cukrzycę typu 2 (rodzajów choroby jest oczywiście więcej o czym już Wam pisałam w poście o typach cukrzycy) , nic nie stoi na przeszkodzie, abyś sprawdził sam na sobie, czy proponowane przez koncerny suplementy działają.

UWAŻAJ! SUPLEMENT TO NIE LEK

Suplementy dla cukrzyków nie są lekami, ani ich zamiennikami. Mogą wspomagać procesy związane z wchłanianiem węglowodanów czy wydzielaniem insuliny, ale nie leczą. Nie powinny więc być podstawą terapii cukrzycowej, a jedynie jednym z elementów wspomagających regułę dieta+ruch+insulina.

NA JAKIE PREPARATY ZWRACAĆ UWAGĘ?

Morwa biała. Na rynku dostępne są herbatki, pigułki, morwa w proszku, liście a nawet sok. Jest podobno suplementem przeciwhiperglikemicznym, czyli zapobiegającym gwałtownym wzrostom cukru. Z tego co zauważyłam, w internecie jest reklamowana jako środek na wiele dolegliwości, nie tylko dla cukrzyków. Morwa biała opinie ma różne. Jej stosowanie powinno się jednak skonsultować z lekarzem. Jest to najczęściej stosowany suplement u cukrzyków typu 2. 

Chrom - zmniejsza apetyt na słodycze i pomaga w obniżaniu poziomu cukru. Nie u każdego jednak wykazuje takie właściwości. Powinno się go stosować tylko w sytuacji niedoboru tego pierwiastka.

Kilka dni temu wpadła mi w ręce książka Święta Hildegarda z Bingen, Zdrowie dla twojego dziecka. Wśród wielu ciekawych informacji (mniej lub bardziej przydatnych, a także takich, do których podeszłam z przymrużeniem oka), zawarto w książce kilka słów o cukrzycy. Znajduje się tu także informacja o migdałach, które są bardzo dobre dla cukrzyków - powinno się ich zjadać kilka dziennie. Niestety żaden kryształ czy inny kamień nie ma wpływu na stabilizację cukrów ;)


CZY POWINIENEM BRAĆ?

Zasady dotyczące stosowania suplementów są dokładnie takie same w przypadku cukrzyków i osób zdrowych. Wszelkich składników odżywczych i związków potrzebnych organizmowi najlepiej jest dostarczać w sposób naturalny, z pożywieniem. Suplementy trzeba stosować w przypadku niedoborów poszczególnych witamin, minerałów czy pierwiastków (pokażą to badania krwi i niektóre sygnały naszego organizmu) .

Pamiętajmy też, że suplement nie rozwiąże problemu za nas, tj. nie schudniemy pijąc tylko wodę z cudownym proszkiem czy pijąc herbatkę ziołową, nie stosując diety i ruchu.

Żyjemy w czasach, w których wielu z nas ma tendencję do nadużywania leków, tabletek, suplementów. Dlatego zanim sięgniesz po kolejną pigułkę albo staniesz przed apteką, zastanów się czy wydać kilkadziesiąt złotych na kolejny preparat i czy taka pigułka to w 100% naturalne zdrowie.
Nowszy post Starszy post Strona główna

4 komentarze :

  1. To kryształach i magicznych kamieniach jest niezłe, myślę jednak że Ci którzy w to faktycznie wierzą - może dawać lekki efekt placebo ;)
    Fakt faktem, nic nie zastąpi ruchu i diety.

    OdpowiedzUsuń