logo

Cukrzyca to też TWÓJ problem!

By | piątek, listopada 14, 2014 Leave a Comment

O cukrzycy powinno się mówić i pisać nie tylko w dniu 14 listopada. Każdy z was powinien wiedzieć kilka ważnych rzeczy. Mogą one uratować zdrowie i życie wam, a także waszym dzieciom. Bo cukrzyca dotyka coraz więcej osób. Już teraz chorych jest ponad 3 miliony Polaków, a 1,5 miliona z nich jeszcze o tym nie wie. Za kilka/kilkanaście lat chory na cukrzycę będzie co 5 mieszkaniec Ziemi. Nadal uważasz, że to nie jest twój problem?

Jak już nie raz pisałam, cukrzyca typu 1 i 2 to choroby podstępne. Przychodzą nagle i wymuszają na człowieku zmianę stylu życia. Dlaczego zmiany są tak rewolucyjne? Bo wciąż niewiele osób świadomie wybiera zdrowy styl życia i stosuje zdrową, racjonalną dietę. Bardzo ciężko tez zmienić wygodne przyzwyczajenia na rzecz myślenia nad tym, co się kupuje i zjada.

O mitach związanych z cukrzycą pisałam już wcześniej. Przygotowałam dla Was kilka ciekawostek, które mogą Was zaintrygować i dać ogólny obraz cukrzycy!

1. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą obchodzimy 14 listopada. Jest to data urodzin człowieka, który zrewolucjonizował leczenie cukrzycy... odkrywcy insuliny, Fredericka Bantinga. Insulinę odkrył w 1922 roku, a rok później otrzymał Nagrode Nobla. Do 1922 roku osoby chorujące na cukrzycę były skazane na śmierć - często w męczarniach związanych z powstałymi powikłaniami lub po prostu zasypiały i nigdy się nie budziły.

2. Insulina jest hormonem - nie lekiem!

3. Chory na cukrzycę kłuje się w palec, żeby zmierzyć cukier nawet 3 tysiące razy rocznie, Podobnie wygląda liczba wkłuć penem - do 3000 razy przyjmując, że 2 razy dziennie przyjmuje insulinę bazalną i zjada 4-5 posiłków dziennie. W przypadku użytkowania pompy zakłada do 190 wkłuć rocznie.

4. Prawidłowy poziom cukru we krwi u osoby zdrowej powinien być niższy niż 100mg/dl na czczo i mniejszy niż 120mg/do 2 godziny po posiłku. Jest w miarę stały, bez szczególnych odchyleń. U cukrzyka poziomy te wahają się od nawet w granicach 20mg/dl - 500mg/dl - przyczyny są różne, o czym piszę Wam od wielu miesięcy na tym blogu.

5. Już teraz podejmuje się wiele prób związanych z całkowitym wyleczeniem cukrzycy. Naukowcy opracowali metodę leczenia (jest w fazie testów), według, której wątroba jest w stanie przejąć funkcję trzustki i produkować insulinę a układ immunologiczny produkujący przeciwciała powodujące powstanie cukrzycy ulega całkowitemu przeprogramowaniu - przeciwciała znikają. Pozwoli to leczyć cukrzycę typu 1. 

6. U cukrzyków typu II bada się czy możliwe jest przeszczepienie sztucznej trzustki oraz wszczepienie wysp insulinowych do śluzówki żołądka!

7. Osobom chorym na cukrzycę typu 1 przysługuje orzeczenie o niepełnosprawności. Jeśli chodzi o dzieci, w orzeczeniu przysługują im wszystkie punkty i wszelkie udogodnienia związane z pomocą finansową państwa. Rodzic dziecka chorego często (przynajmniej w pierwszych latach choroby, kiedy dziecko jest jeszcze małe i niesamodzielne jako cukrzyk), ma prawo do ubezpieczenia i naliczania lat pracy za opiekę nad dzieckiem, co załatwia się na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności.

8. Cukrzyca niezdiagnozowana, nieodpowiednio leczona (lub nie leczona wcale) jest chorobą śmiertelną!!


Nowszy post Starszy post Strona główna

0 komentarze :