logo

Jak dbać o skórę cukrzyka

By | piątek, stycznia 02, 2015 3 comments


Każdy z nas powinien wiedzieć jak dbać o skórę. Chodzi nie tylko o skórę twarzy i rąk. Bo to przecież uznajemy za oczywiste, że trzeba wklepać krem czy zrobić peeling co jakiś czas. Każdy cukrzyk ma jednak problem ze skórą również na innych częściach ciała. Brzuch, pośladki, uda, stopy a nawet opuszki palców wymagają ciągłej pielęgnacji. Dlaczego? (Ta wiedza przyda się każdemu czytelnikowi - nie tylko diabetykowi.)


Przede wszystkim skóra cukrzyka jest znacznie częściej kłuta igłami. Mierzy się cukier w opuszków palców, podaje insulinę - w brzuch, uda, pośladki lub ramię. I niestety znaczna część tych śladów pozostaje. Robią się siniaki, powstają zrosty, zostają niewielkie blizny. Nie zawsze jest to związane z nieprawidłową techniką wkłuwania się w skórę.

U osób używających pompy insulinowej dodatkowym problemem jest to, że wkłucie zakłada się na 2-3 dni. Z rozmów z dorosłymi diabetykami wiem, że bardzo często noszą oni wkłucie dłużej, niż jest zalecane. Dren jest znacznie grubszy niż igła w penie i pozostawia większe niechciane pamiątki. Reasumując - na co narażona jest skóra cukrzyka?

- zrosty - powstają zawsze - siłą rzeczy jest to wbicie igły w ciało. Duża ilość wkłuć
- siniaki i krwiaki - powstają kiedy przy podawaniu insuliny igła trafi na naczynie krwionośne.
- ropnie - zakażenia, które powstają w przypadku gdy nie zdezynfekujemy miejsca przed założeniem wkłucia lub wbiciem igły, kiedy przetrzymamy wkłucie. Są bardzo nabrzmiałe i bolesne. Wymagają stosowania maści z antybiotykiem.
- blizny - każda ingerencja w skórę zmienia jej strukturę i pozostawia po sobie ślad. Trzeba więc pamiętać, żeby nie wkłuwać się w te same miejsca, aby nie pogarszać jej stanu i insulina dobrze mogła się wchłonąć (zrosty powodują gorsze wchłanianie insuliny)
- sucha skóra na stopach i dłoniach - to jest ogromny problem, bo cukrzyk nie może doprowadzić do sytuacji, w której wysuszona skóra pęka. Jest sto razy bardziej (niż zdrowy człowiek), narażony na infekcje grzybicze i stany zapalne. Zwłaszcza kiedy jego cukry przez dłuższy czas utrzymują się na podwyższonym poziomie!
- zaczerwienienie i przesuszona skóra po plastrach zabezpieczających wkłucia

Jak dbać o skórę, aby uniknąć nieprzyjemności?

Sprawa jest prosta - w przypadku cukrzyka ślady na skórze są problemem nie tylko kosmetycznym, ale także mającym wymierny wpływ na jego zdrowie i normoglikemię (czyli ustabilizowane cukry)

- kremy nawilżające - dobre! Na stopy i dłonie koniecznie. Nie można tez doprowadzać do nadmiernego rogowacenia naskórka. Najlepiej na noc smarować stopy dobrym tłustym kremem i zakładać ciepłe skarpety.
- Masażery - są takie urządzenia, którymi można masować skórę na brzuchu i pośladkach. Delikatnie, wcześniej można na nałożyc krem regenerujący albo maść. Taki masaż z wypustkami pomaga w lepszym ukrwieniu skóry i pobudzeniu zakończeń nerwowych. to powoduje jej szybszą regenerację i zwiększenie szans na to, że ślady znikną
- lampa solux - czyli lampa na podczerwień - rozgrzewająca. W domu ma różnorodne zastosowanie. Przyda się także cukrzykowi. Rozgrzewa skórę i poprawia jej ukrwienie. Przyspiesza regenerację tkanek. Doskonale przygotowuje skórę do wchłaniania witamin i składników odżywczych. Po sesji rozgrzewającej warto więc wmasować krem lub maść, jakiś preparat witaminowy, który wchłonie się szybko i skutecznie zadziała w skórze.
- maści to najwięksi sprzymierzeńcy cukrzyka. Mogę polecić trzy, których używamy. Pierwsza to Diabetegen Forte (bioaktywny dermokosmetyk), o którym pisałam już wcześniej. Druga to maść z żyworódki z dodatkiem balsamu peruwiańskiego - jest mocno nawilżająca idealna do robienia masażu czy nakładania na stopy. Trzecie grupa to maści-antybiotyki, czyli Neomycyna i Detreomycyna. Stosujemy je kiedy ślady brzydko się goją i powstają ropnie.
- masaż ręczny - czyli smarowanie systematyczne miejsc po wkłuciach.

Jak widzicie życie cukrzyka może uprzykrzać wiele rzeczy. Problemy ze skórą są jedną z nich. Dlatego trzeba wiedzieć jak dbać o skórę i robić to systematycznie. Ta wiedza przyda się każdemu czytelnikowi - nie tylko diabetykowi. Dlaczego? Bo są to uniwersalne zasady i urządzenia, które sprawiają, że skóra zawsze będzie wyglądała dużo lepiej, niż kiedy się jej nie pielęgnuje (albo robi się to źle)!


Nowszy post Starszy post Strona główna

3 komentarze :

 1. Oj tak, jednak trochę trzeba dbać o swoje ciałko. Ja teraz muszę dodatkowo oliwkować ciałko, a zazwyczaj mało używam balsamów czy oliwek, a teraz muszę. No i ze stopami mam problem, więc przydałby się jakiś tłusty krem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no to fajny tłusty krem i skarpety, a o brzusio też dbaj! ;)

   Usuń
 2. Mam w rodzinie cukrzyka- wujka. W sumie... cała rodzina stara sie pomóc i ode mnie na gwiazdkę wujek dostał specjalny krem diabetegen- przeznaczony dla cukrzyków. Nie byłam jedyna, bo okazało się, że wszyscy już w rodzinie słyszeliśmy o problemach wujka wiele razy i praktycznie każdy w rodzinie kupił jakiś krem. Ale ten odemnie się sprawdził na szczęscie :)

  OdpowiedzUsuń