logo

Realizacja zleceń na wkłucia z NFZ - to jest proste!

By | poniedziałek, stycznia 18, 2016 Leave a Comment
zdj. cukromania.pl

Dziecko z cukrzycą, które stosuje terapię pompą insulinową, ma prawo do otrzymania 10 refundowanych wkłuć miesięcznie. Dla rodziców , którzy znajdują się na początku swojej drogi z cukrzycą, załatwienie stosownych dokumentów może wydawać się skomplikowane. Wcale tak nie jest. Oto jak krok po kroku załatwisz refundowane wkłucia do pompy insulinowej.


Jak to w życiu bywa - nic nie ma za darmo. Trochę się trzeba nachodzić. A oto mapa działań, które przygotowałam specjalnie dla Was!

KROK 1 - ZLECENIE NA ZAOPATRZENIE W WYROBY MEDYCZNE
Druk (wzór znajdziecie na końcu tekstu), który widzicie na zdjęciu można pobrać w niemal każdej poradni (mają obowiązek zaopatrzenia w takie druki). Zlecenie może wypisać:
- lekarz diabetolog, endokrynolog
- pediatra prowadzący dziecko
- lekarz prowadzący w ramach poradni  - internista, lekarz ogólny(w przypadku osób dorosłych)
- lekarz ginekolog-położnik lub endokrynolog(w przypadku kobiet w ciąży)

KROK 2 - WIZYTA W NFZ
Z wypisanym drukiem trzeba wybrać się do najbliższego oddziały NFZ. Tam otrzymamy stosowne pieczątki oraz nowy druk - zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne, który jest ważny przez rok od daty wystawienia. Oznacza to, że na jeden dokument wystawiony w NFZ możemy zrealizować wkłucia 4 razy (30 wkłuć co 3 miesiące). Czyli, jeżeli dokument NFZ wystawił w styczniu realizujemy wkłucia następująco:
- w styczniu - za okres styczeń, luty, marzec - 30 wkłuć
- w kwietniu - za okres kwiecień, maj, czerwiec - 30 wkłuć
- w licu - za okres lipiec, sierpień, wrzesień - 30 wkłuć
- w październiku - za okres październik, listopad grudzień.
 I w styczniu kolejnego roku, znowu musimy iść ze zleceniem od diabetologa/pediatry/lekarza prowadzącego po stosowny dokument, a znim do oddziały NFZ i powtórzyć procedurę.

KROK 3 - REALIZACJA ZLECENIA NA WKŁUCIA
Jeśli chodzi o nas, zlecenie na wkłucia zazwyczaj realizuję w szpitalu (jest tak sklep medyczny, który daje mi tę możliwość) albo poprzez firmę Medtronic albo poprzez sklepy medyczne, takie jak  diabetyk24.pl czy infusion,pl

Do koperty wkładam:
- zlecenie na wkłucia wystawione przez pediatrę/diabetologa - oczywiście podpisuję je zawczasu, wpisuję swoje dane i PESEL w odpowiednim miejscu
- zlecenie na wkucia wystawione przez NFZ
- kartkę z adresem do wysyłki wkłuć i ich rodzajem (w ramach refundacji można mieszać rodzaje wkłuć, czyli zamawiać Quick-sety, Silhouette lub Sure-T - w przypadku pompy Medtronic. Nie musi to być jeden rodzaj!)
Po około tygodniu otrzymuję przesyłkę, a w niej wkłucia i NFZ-owskie zlecenie na wkłucia z potwierdzeniem realizacji zamówienia. Nie otrzymujecie ani faktury do zapłaty, ani paragonu!

W PRZYPADKU DZIECI ZA WKŁUCIA REFUNDOWANE NA PODSTAWIE WYMIENIONYCH DRUKÓW NIE PŁACIMY!

Refundacja 100% przysługuje:
- osobom do 26 roku życia
- kobietom w ciąży

Refundacja wysokości 70% przysługuje:
- osobom powyżej 26 roku życia. Oznacza to, że za opakowanie 10szt wkłuć cukrzyk zapłaci 90zł

Chcę Wam też napisać jeszcze jedną rzecz. Jeśli np. zrealizowaliście zlecenie na same wkłucia Quick set, ale np żałujecie, że nie wzięliście kilku wkłuć Sure-T na próbę, bez problemu możecie je wymienić w sklepie medycznym. W tym przypadku większość sklepów medycznych idzie klientom na rękę.
wzór pobrany ze strony sklepu diabetyk24.pl
wzór pobrany ze strony sklepu diabetyk24.pl

Nowszy post Starszy post Strona główna

0 komentarze :