logo

5 przydatnych funkcji w pompie MiniMed 640G

By | poniedziałek, kwietnia 18, 2016 1 comment

Wśród moich czytelników są osoby zarówno użytkujące systemu Medtronic MiniMed 640g jak i osoby, które zastanawiają się nad tym, czy warto taką pompę kupić. Postanowiłam przygotować kilka artykułów, które ułatwią życie, co nieco podpowiedzą, a może nawet pomogą niezdecydowanym w podjęciu decyzji.

Od razu zaznaczam: nie jestem w żaden sposób związana z firmą Medtronic, pompę kupiłam sama i daleka jestem od ochów i achów nad technologicznymi niuansami.

Dla mnie sprawa jest prosta: jest to sprzęt medyczny, podtrzymujący/ratujący życie. Wszystko powinno działać jak należy (oczywiście pod naszą kontrolą).

Moja opinia po 6 miesiącach użytkowania pompy??
Na pewno poprawiła się jakość naszego życia z cukrzycą. Na pewno dużo łatwiej jest nam ogarnąć sprawy związane z chorobą. Mogę działać z wyprzedzeniem i wielu sytuacjom zapobiec. Niedocukrzenia wyeliminowaliśmy, ale nie w 100%, jest ich jednak znacznie mniej niż na pompie 722. U nas ten przeskok technologiczny był nieco mniej odczuwalny niż u innych rodziców ponieważ już wcześniej "rozkminiłam" system Enlite na pompie Paradigm 722. Nowością tak naprawdę był dla nas tylko system SmartGuard. Pisałam o tym TUTAJ i TUTAJ.

Dzisiaj chcę Wam pokazać kilka innych ciekawych funkcji i miejsc w pompie, żebyście mieli szansę ją lepiej poznać.

Zaprogramowana tymczasowa baza

Jest to funkcja, z której korzystam BARDZO często. W pompie istnieje możliwość zaprogramowania kilku różnych dawek podstawowych na określony czas. U mnie każda jest ustawiona na 2 godziny. Zrobiłam tak:
Baza DUŻA AKTYWNOŚĆ 50% - dzięki niej na intensywnych ćwiczeniach/wspinaczce nie mamy niedocukrzeń.
Baza UMIARKOWANA AKTYWNOŚĆ 80% - przeznaczona na spacery i czas po zmianie wkłucia lub czas zwiększonej wrażliwości na insulinę
Baza TYMCZASOWA 2 120% - włączam, kiedy widzę, że cukier rośnie a jest jeszcze insulina aktywna w organizmie. W ten sposób blokuję możliwość wywalenia cukru w kosmos
Baza TYMCZASOWA 1 150% oraz CHOROBA 200% - przeznaczone na sytuacje kryzysowe (gorączka/gwałtowny wzrost cukru) i czas choroby, kiedy to zapotrzebowanie na insulinę drastycznie wzrasta.

Opcja: podsumowanie


Przeglądam ją każdego dnia. Dzięki temu na szybko mogę ocenić jak wyglądał nasz dzień, jaka była średnia cukrów, jaki stosunek bazy do bolusów i współczynnik odchylenia (mówiący o rozbieżnościach między najwyższymi a najniższymi cukrami). Widzę też jak pracował SmartGuard i ile razy pompa została zatrzymana. Wielkim zaskoczeniem po podpięciu pompy było dla mnie to, że każdego dnia mamy podaną inną bazę! Tak, ustawiona jest stała dawka, ale dzięki temu, że używam tymczasowych dawek i korzystam z funkcji SmartGuard baza każdego dnia jest dopasowana do indywidualnych potrzeb i dostosowana do poziomu aktywności w ciągu dnia. Zwróćcie uwagę, że rozbieżności pomiędzy średnią glukometru i średnią SG nie są duże!

Fukcja: Sensor


To miejsce w pompie jest bardzo ważne dla użytkowników CGM. Tutaj można sprawdzić stan baterii w nadajniku oraz zobaczyć ile czasu zostało do wyłączenia nadajnika. Dobrze założony i odpowiednio uruchomiony system działa ciągle przez 6 dni. Najważniejsza jednak w tym miejscu jest dla mnie informacja ISIG. Jest to siła sygnału nadajnika. Nie będę wdawała się w szczegóły, ale w elektrodzie enzymatycznej, która znajduje się w ciele, jest pewna ilość enzymu i to dzięki niemu właśnie możemy monitorować cukry. Siła sygnału ISIG (tak w wielkim skrócie) mówi nam własnie o tym jaki jest poziom elektronów w enzymie i... jaki jest cukier. Kiedy nie mam możliwości zmierzenia cukru patrzę na ISIG i wiem, jaki cukier w przybliżeniu ma Franek. Dzięki tej informacji jestem w stanie określić poziom cukru jako niski, bezpieczny lub zbyt wysoki.

ISIG jest również bardzo ważny przy kalibracji sensora. Mając dane takie jak cukier zmierzony glukometrem oraz ISIG, mogę wyliczyć współczynnik kalibracji a tym samym wiedzieć czy będzie ona przeprowadzona pomyślnie. Wzór na obliczenie współczynnika kalibracji??
GLUKOZA(z glukometru) : ISIG = WSPÓŁCZYNNIK KALIBRACJI
np. 121mg/dl : ISIG 25,57 = 4, 73
Wychodzi cyfra w przedziale 1-10. Najbardziej optymalna wartość kalibracji (najpewniejsza to 4-6), jeśli współczynnik kalibracji wynosi mniej niż 3 lub więcej niż 9, możemy być pewni na 99%, że sensor się nie skalibruje. Więcej na ten temat napiszę w innym poście na blogu :)

Opcja: wykresy i przegląd SG


Powyższe wykresy zamieściłam z premedytacją. Jak sami widzicie, mimo posiadania wysokiej klasy pompy, utrzymanie dobrych poziomów i stabilnych cukrów nie zawsze jest możliwe... Oto jak wyglądają cukry na pompie 640g. Przyznacie, że możliwość 24 godzinnego podglądu cukru zupełnie zmienia punkt patrzenia na cukier. Pomarańczowe pola to czas działania funkcji SmartGuard, czyli zatrzymanie podawania insuliny w pompie. Kwadraciki poniżej wykresu to bolusy. Czerwone linie wyznaczają zalecany zakres cukrów. Tutaj dużo nie będę pisać - po prostu pokażę Wam jak wykresy wyglądają w historii.

Opcja: znaczniki zdarzeń i przypomnienia

Z tych opcji można korzystać, ale nie trzeba. Ja korzystam. Dzięki znacznikom zdarzeń można robić sobie dodatkowe "notatki" w pompie. Można zaznaczyć podanie insuliny penem (np. korekty), którą pompa uwzględni przy przeliczaniu insuliny, można zaznaczyć porę posiłku, żeby wiedzieć z jakiego powodu była podana insulina a także czas wysiłku. Dzięki temu nasz diabetolog wie co i kiedy robiliśmy i dlaczego zakończyło się to właśnie takim a nie innym cukrem. A my nie musimy grzebać w pamięci co robiliśmy tydzień wcześniej o godzinie 14:00.
Jeśli chodzi o przypomnienia, bardzo praktyczne jest przypomnienie o wymianie zestawu infuzyjnego. Ja nigdy nie pamiętam kiedy mam to zrobić. Teraz nie muszę bo przypomina mi o tym pompa! Reszty przypomnień chyba tłumaczyć nie trzeba.
Dodam tylko, że pompa ma kilka różnych rodzajów alarmów. Dzięki temu słysząc alarm wiem już o co chodzi! Różna jest jego głośność i intensywność! A do tego wibracje, które czasami budzą mnie w nocy. I właśnie się tak zastanawiam jak to jest, że alarmu w twardym śnie nie słyszę, ale wibracje zawsze....

I jak Wam się podobają te opcje w pompie Minimed 640g?? :)

Nowszy post Starszy post Strona główna

1 komentarz :

  1. Wszystko to super, super. U nas na razie Paradigm 722, jeszcze bez sensorów, uczymy się wszystkiego nie bez problemów, ale mam nadzieję, że będzie coraz lepiej. Ogromnie podoba mi się czytelność wyświetlacza- w naszej pompie mam ciągle problem z odczytaniem cyferek nawet mimo podświetlenia, niestety z wiekiem wzrok się pogarsza i nawet okulary niewiele pomagają

    OdpowiedzUsuń