logo

Witôjtaż na Kaszëbach - czy warto odwiedzić Kaszuby? cz.1

By | poniedziałek, sierpnia 22, 2016 2 comments

Ten post będzie zawierał więcej zdjęć niż tekstu. Kaszuby to jedno z tych miejsc, w które ciągnęło nas od dłuższego czasu a jakoś zawsze wygrywały Mazury albo góry. W końcu się uparłam i postanowiłam - teraz albo nigdy! I bardzo dobrze zrobiłam :)

Z Kaszub wróciłam zachwycona i z naładowanymi bateriami. Bory Tucholskie kryją w sobie piękne, czyste lasy, gdzie depcze się po mchu niczym miękkim dywanie i zbiera pyszne grzyby. Jeziora, każde inne, wyłaniają się niespodziewanie spośród drzew i zaskakują swoją czystością, kolorem, kształtem. Krótko pisząc: Kaszuby to bogactwo fauny i flory, które sprawiło, że odpoczywaliśmy w innym wymiarze. Mało jest już takich miejsc na Mazurach (o Mazurach pisałam TUTAJ), chociaż kilka pewnie jeszcze można znaleźć.

Kaszubi to bardzo sympatyczni ludzie, chociaż na takiego prawdziwego - z dziada pradziada lepiej nie trafić, bo się nie dogada. Do miejscowości Swornegacie jechaliśmy pełni planów, z grafikiem przepełnionym miejscami, które chcemy zobaczyć. Na miejscu dopadł nas jednak taki luz, że... musimy tam pojechać drugi raz, aby zrealizować drugą część postanowień! Rozsmakowaliśmy się w rybach z kaszubskich jezior, (które sami łowiliśmy!), miodach z okolicznych pasiek, kurkach - o tym jednak napiszę w kolejnym poście. Jeżeli ktoś lubi urlopowe oderwanie od rzeczywistości, ciszę, spokój i (przede wszystkim) bliskość przyrody, z całego serca polecam. Jednak zwiedzanie Kaszub z perspektywy SPA (czy jest tam w ogóle jakieś?!) nie ma najmniejszego sensu!

Gdzie byliśmy i co widzieliśmy, zobaczycie na zdjęciach poniżej (i w opisach zdjęć). Na końcu strony zamieszczam listę atrakcji, które warto zobaczyć będąc na Kaszubach! 
A teraz chcę tylko przytoczyć skrót przepięknej legendy o powstaniu Kaszub...

Pan Bóg tworząc ziemię zupełnie zapomniał o Kaszubach. Na szczęście upomniał się o nie anioł, który miał czuwać nad tą krainą. Pan Bóg zerknął do swoich przepastnych worów. Okazało się, że pozostało tam owszem wiele pięknych rzeczy, ale wszystkie po trochu. Cóż więc miał zrobić? Nowa kraina stała się mieszanką tego wszystkiego, co Bogu pozostało. Obdarzył więc ją tym wszystkim, co pozostało: lasami sosnowymi i borami, jeziorami i rzekami, wydmami i morzem, klifami i piaszczystą plażą, dolinami i wzgórzami. Bóg spojrzawszy na swe dziwne dzieło uśmiechnął się, a z tym uśmiechem zajaśniało na niebie słońce odsłaniając całą urodę Kaszub. Czegoś tu jednak brakowało. Kraina była tak cicha i spokojna, iż zdawało się, że nie ma w niej ani kropli życia. Tak więc Bóg ulepił z gliny najróżniejsze zwierzęta i ludzi, a następnie ożywił ich. Niestety, ci ludzie byli strasznie uparci, a szczególnie jeden z nich. Wciąż domagał się jakiegoś ubrania i zadręczał Boga pytaniem "A ka szuba?" Zniecierpliwił się Stwórca w końcu i dał mu ową szubę. Człowieka tego nazwał Kaszubą, a kraina ta zwała się odtąd KASZUBY.
Przy Kaszubskiej Chacie w Swornegaciach
Nasi mali diabetycy okupują rzeźby :)
Kręgi kamienne w Leśnie
Kaszubski to język - nie gwara!
Jezioro Karsińskie pełne ryb!
Jezioro Karsińskie, Owink
Jezioro Karsińskie
Rzeka Brda
Droga do Brus
Jarmark zaborski w Brusach
rowerkiem wodnym po Jeziorze Karsińskim
Kaszuby to kraina, w której czas stanął w miejscu...
Rzeźba na terenie CEPR w Szymbarku
dom do góry nogami w Szymbarku
dom do góry nogami w Szymbarku
Kaszubski Świat Bajek
Kaszubski Świat Bajek
Kaszubski Świat Bajek
Wdzydze i okalające je jeziora - widok z wieży
Wdzydze i okalające je jeziora - widok z wieży
Wieża widokowa we Wdzydzach
Port w Gdańsku. Widok z latarni morskiej.
Widok na pomnik Westerplatte
Molo w Brzeźnie, Gdańsk
Jarmark Dominikański, Gdańsk
Gdańsk
Gdańsk 
Nasze miejsce, Owink
Pomost, z którego łowiliśmy kaszubskie ryby :)
Atrakcje do zobaczenia na Kaszubach i w Borach Tucholskich

Swornegacie
Wdzydze
Kartuzy
Dom do góry nogami w Szymbarku
Kraina Bajek w Szymbarku
Wieżyca
Wieża widokowa we Wdzydzach
Trójmiasto: Gdańsk, Gdynia, Sopot
Liczne chaty, muzea, skanseny kaszubskie
Kamienne kręgi w Leśnie i Węsiorach
Kaszubski Park Miniatur
Spływy kajakowe - mnóstwo możliwości i wariantów tras!
Ścieżki rowerowe - fantastycznie przygotowane dla aktywnych turystów!!
Nowszy post Starszy post Strona główna

2 komentarze :

  1. Pięknie tam! Ja tylko raz byłam na Kaszubach, ale niewiele widziałam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Żyć nie umierać24 sierpnia 2016 14:49

    Pięknie napisane, pięknie pokazane te nasze Kaszuby! Widzisz, tak blisko mnie przejeżdżaliście - jak wrócicie w te strony to może się jako zgadamy :) Czekam na cz.2 :) A! Na Kaszubach są salony SPA choć ja z nich nie korzystam, bo na co mi to, kiedy w około tyle SPA NATURALNEGO :)

    OdpowiedzUsuń