logo

CGM - system ciągłego monitorowania glikemii - odpowiedzi na najczęstsze pytania

By | środa, kwietnia 25, 2018 Leave a Comment

Coraz częściej pytacie mnie o CGM, czyli system ciągłego monitorowania glikemii. Postanowiłam zebrać najczęściej pojawiające się pytania i odpowiedzieć na nie na blogu.

Jak wygląda i działa system ciągłego monitorowania glikemii?

Odpowiem w wielkim skrócie i uproszczeniu. CGM składa się z:
- elektrody enzymatycznej (sensora), którą umieszcza się w tkance podskórnej na brzuchu, pośladku lub ramieniu. Zakłada się go przy pomocy sertera. Elektroda zawiera enzym, który wchodzi w reakcję z płynem śródtkankowym wytwarzając prąd, który z kolei jest przekładany za pomocą algorytmów na siłę sygnału i odpowiadającą mu wartość glikemii.
- nadajnika, który jest połączony z sensorem i wysyła sygnał do odbiornika.
- odbiornik, którym może być pompa lub niezależne urządzenie, smartfon, iPhone.
Z jakich systemów CGM można korzystać w Polsce?
W Polsce dostępne są następujące systemy ciągłego monitorowania glikemii:

  • Dexcom 4 i iPro2 Medtronic jako retrospektywne systemy ciągłego monitorowania glikemii;
  • realtime CGM działający z pompami Medtronic: MiniMed Veo, Minimed 640G oraz MiniMed Real Time.
  • działający z niezależnymi urządzeniami: Guardian RT, Guardian Connect, Dexcom G5, Freestyle Navigator
  • podskórne sensory długoterminowe Eversense Senseonics, gdzie odbiornikiem jest telefon lub tablet
Naprawdę każdy z tych systemów ma bardzo dużo do zaoferowania i bardzo ułatwia kontrolę cukrzycy, pomaga w wyrównaniu cukrów. Wybór systemu jest kwestią indywidualną, bo przecież każdemu z nas odpowiada co innego. Bardzo dobrze, że na rynku mamy chociaż niewielki wybór, ale jednak każdy z nas może cgm dopasować do swoich potrzeb i oczekiwań. Warto też pamiętać, że wcale nie trzeba być na osobistej pompie insulinowej, żeby korzystać z cgm. Moża zainwestować w taki, który ma osobny odbiornik, jak Dexcom lub iPro2 czy Eversense Senseonics. Znam wiele osób, które korzystają z takich rozwiązań będąc na penach.
Czy trudno jest się nauczyć korzystać z CGM?
Jeśli chodzi o techniczną stronę, zakładanie sensora, podłączenie nadajnika i uruchomienie systemu, jest bardzo łatwe. Żeby jednak w pełni móc korzystać z tego, co daje CGM trzeba po pierwsze dobrze go ustawić. Po drugie nauczyć się z niego korzystać. Jeśli chodzi o ustawienia, pierwsze nigdy nie są idealne i w trakcie użytkowania wymagają zmian. W trakcie korzystania z CGM trzeba pamiętać o kilku ważnych sprawach:
- prawidłowe założenie elektrody - nie dociskamy sertera do ciała, nie działamy siłowo, nadajnik podpinamy po kilku minutach, kiedy upewnimy się, że nie ma krwawienia.
- dobra kalibracja - kalibrujemy go poprzez zmierzenie cukru glukometrem i wprowadzenie informacji o wyniku w urządzenie (2 razy na dobę). Kalibrację trzeba zrobić przy stabilnym cukrze.
- Obserwacja trendów, czyli strzałek, które pokazują czy i jak szybko cukier spada/rośnie. Na podstawie samej tylko obserwacji trendów jesteśmy w stanie szybko podjąć decyzję o docukrzeniu lub zwiększeniu tymczasowej dawki podstawowej
- Ustawienia alarmów i progów zatrzymania podawania insuliny, ustawienie kalkulatora bolusa.
Czy alarmy w CGM są uciążliwe?
Przede wszystkim musimy pamiętać, że dzięki tym alarmom jesteśmy odciążeni i możemy chociażby spokojniej spać w nocy. W naszym przypadku, alarmy nie są uciążliwe, ponieważ mamy je ustawione tak, by alarmowały w sytuacji, gdy cukier zbliża się do 60 i 180mg/dl. Zdarzają się dni zupełnie bez alarmów i takie, w których jest ich więcej - to zależy od naszych poziomów. Jednak każdy użytkownik decyduje samodzielnie w jakich sytuacjach urządzenie ma ostrzegać - łącznie z kończącą się insuliną w zbiorniku  czy zbliżającą się porą kalibracji. Jedno jest pewne, dobrze ustawiony CGM pracuje samodzielnie bardzo skutecznie, odciążając użytkownika (640G) i dając mu stały wgląd w cukry (wszystkie cgm).
Boję się czy poradzę sobie z obsługą CGM
Zapewniam, że obsługa CGM jest bardzo prosta. Najwięcej wysiłku trzeba włożyć na początku, potem już działa się rutynowo i zna system na tyle dobrze, że w każdej sytuacji wiadomo jak zareagować. Pamiętaj jednak o trzech rzeczach:
- cierpliwość - założenie CGM otwiera oczy na to w jaki sposób pracują cukry. Sama na początku wpadałam w panikę, kiedy pojawiały się strzałki a cukier rósł po posiłku lub spadał. Z czasem nauczyłam się nie reagować od razu, ale obserwować trendy. Przekonałam się, że strzałka może szybko zniknąć. Trzeba tylko pamiętać, że o ile przy stabilnym cukrze pomiary z CGM i glukometru są bardzo zbliżone, o tyle przy wahaniu cukru CGM pokazuje pomiar z opóźnieniem stąd chwilowe różnice w wynikach pokazywanych przez CGM i Glukometr. Jeśli jednak na glukometrze masz cukier 100 a CGM wskazuje na 80 i dwie strzałki w górę, wiesz, że wszystko działa jak należy i za kilka minut na CGM pojawi się wartość z glukometru.
- daj pracować systemowi - jest to szczególnie ważne w przypadku systemu 640G Medtronik. Pracuje on w taki sposób, że w miarę nabywania wprawy użytkownik ingeruje w niego coraz mniej. My od dłuższego czasu prawie w ogóle się nie docukrzamy. Oczywiście mam zapasy glukozy i Dextro w domu, ale one są na wszelki wypadek. W 95% przypadków pompa samodzielnie zapobiega hipoglikemii, zatrzymując spadek odpowiednio wcześniej, tak, że jedynie chwilowo dotykamy wartości granicznej 70mg/dl. A skoro nie muszę docukrzać, potem nie muszę walczyć z hiperglikemią. Ma to ogromny wpływ na stabilizację cukrów. 
- nawodnienie - każdy CGM najlepiej pracuje przy dobrze nawodnionym organizmie, trzeba więc pić sporo wody
Jakie są korzyści z używania GCM? Czy warto w niego inwestować?
Przede wszystkim pamiętajmy, że inwestujemy w zdrowie i brak powikłań związanych z nieodpowiednią kontrolą glikemii. Osoby, które używają CGM bez przerwy, ograniczają ryzyko wystąpienia powikłań do kilku procent! 
Widząc na bieżąco, co dzieje się z cukrami, zwiększamy ilość prawidłowych reakcji i działamy tak, by uniknąć hiperglikemii i hipoglikemii. Zyskujemy też wiele innych informacji:
- widzimy ile czasu cukry są w prawidłowym zakresie
- widzimy przyczyny spadków i wzrostu cukru i możemy je eliminować
- widzimy zmiany w poziomach cukru i dążymy do tego, aby skoki i różnice między najniższym i najwyższym cukrem w ciągu doby były jak najmniejsze.
- jesteśmy w stanie skuteczniej prowadzić cukrzycę i musimy się kłuć jedynie dwa razy na dobę. Przy czym uzyskujemy około 288 pomiarów na dobę - bez kłucia!!

Nie ukrywałam nigdy, że używanie systemu CGM bardzo zmieniło jakość życia Franka, ale też moją i męża. Przede wszystkim odciążył nas, bo chociaż dalej czuwamy, nie musimy w nocy wstawać - tylko w wyjątkowych sytuacjach, kiedy uruchamia się alarm. Zdarzają się dni, że na pompę zerkamy tylko kiedy Franek chce coś zjeść. Wówczas podajemy insulinę, Franek zjada to co chciał i tyle. Nie mam potrzeby kontrolowania cukru po posiłku, bo skoro pompa nie daje znać, że coś jest nie tak i glikemia szybko rośnie, to czym mam się martwić? Nie żałuję ani jednej złotówki wydanej na CGM, a teraz, kiedy weszła częściowa refundacja jest zwyczajnie łatwiej!
Znalezione obrazy dla zapytania cgm
Znalezione obrazy dla zapytania cgm system
Znalezione obrazy dla zapytania cgm system
Znalezione obrazy dla zapytania cgm system eversense
Znalezione obrazy dla zapytania cgm system eversense

Nowszy post Starszy post Strona główna

0 komentarze :