logo

Pierwsze przedszkolne doświadczenie :)

By | wtorek, lutego 18, 2014 6 comments
Oj cóż to był za dzień! Pełen emocji, radości, szalonej zabawy :) Dzisiaj nie tylko Franio czerpał radość z przebywania z dziećmi. Dla mnie to także było radosne doświadczenie. Patrzenie na uśmiechnięte buzinki dzieci, które tak pięknie przebrane i przejęte ważnym wydarzeniem, jakim jest bal, to dla mnie jako dla osoby dorosłej doskonała lekcja... 
Emocje sięgają zenitu... wchodzimy do przedszkola! Przygotowujemy się do balu, i co?? Franio nie chce ubrać stroju pirata... miał być kocim piratem przecież! Oj tam, nie chce - to nie :) Będzie czarnym kociskiem i już! Dzieci czekają już w sali na bal. Kolorowe, roześmiane, oswojone z przedszkolem. A Franio?? Troszkę pogubiony, ale wkroczył na salę i ustawił się do grupowego zdjęcia. Potem przysiadł na krzesełku i obserwował bal ... :) Po 15 minutkach zapytał mnie "Co to się dzieje tutaj? Jest głośno Mama, słyszysz?" Słyszę :) W końcu to przedszkole!

Cukier z emocji poszybował wysooooooooko w przestworza. Przyznam się Wam, że trochę się przestraszyłam. I wtedy Franek po kilku łyczkach wody wyruszył na parkiet... do dzieci!! No i zaczął się prawdziwy pierwszy bal Frania! Uśmiech od ucha do ucha, maska poszła w zapomnienie, za to zaczęły się "ślizgi" po podłodze, zabawa kuchnią przedszkolną, rozmowy z rówieśnikami...

Był i Magiczny Pan, który śpiewał, grał dla dzieci. Była przerwa na muffinkę i soczek, których Franio nie zjadł... bo nie mógł... bo cukier aż do 300mg/dl z wrażenia mu podskoczył. Ale nie płakał, nie walczył, bawił się dalej podczas gdy dzieci na stołówce zajadały łakocie.

Jeszcze przed chwilką, zanim zasnął powiedział mi
- Mamusiu bal był super!
- Podobało Ci się w przedszkolu?
- Tak! Dzieci, kuchnia i zabawki, i tańczenie...głośno było! Pójdę jeszcze? Na bal do przedszkola?
- Pewnie, że pójdziesz...

No właśnie - miał iść już we wrześniu. Nie udało się. Dlaczego? Bo system. Bo trzeba zaświadczenie o specjalnym trybie kształcenia (ale on umysłowo rozwija się normalnie, ma "tylko" chorą trzustkę!). Bo nie mogę być niedaleko w razie gdyby coś mu się działo. Bo menu nieodpowiednie (pieczywo mleczne z masłem, kremem czekoladowym i kakao na śniadanie, odpowiednie?). A potem od września szpitale, nowe diagnozy i tak się rozmyła sprawa w powietrzu...

W końcu kiedyś do tego przedszkola będzie musiał pójść!! I co wtedy? Czy przedszkole podejdzie należycie do tego zadania? Załatwię szkolenia, pomogę Im we wszystkim, ale wiem też, że nie na wszystko będę miała wpływ. Nie chcę żeby Franio był traktowany inaczej. Nie chcę, żeby dzieci miały na talerzykach chleb z czekoladą a on musiał wcinać kanapkę z jajkiem. Nie chcę, żeby kiedy źle się poczuje bo mu cukier wzrośnie za karę poszedł do kąta... bo krzyczy, płacze. Rozumiecie o co mi chodzi?? Wiem, że z czasem wszystko się ułoży, że muszę zaufać innym. Wiem też, że muszę zrobić wszystko, żeby Franio czuł się dobrze, równo traktowany... nie czuł się INNY! Bo On nie jest inny, jest normalnym dzieckiem, tyle że z pompą :)

Widziałam dzisiaj jakie dzieciaki w przedszkolu są radosne, szczęśliwe i jakie grzeczne, przejęte, towarzyskie! I wiecie o czym mi te uśmiechnięte dziubolki przypomniały?? Że my, DOROŚLI, za rzadko się śmiejemy - nie uśmiechamy... ŚMIEJEMY! Że nie wszyscy potrafimy docenić to, co dzieje się tu i teraz, że w naszym życiu taki BAL powinien być jak najczęściej. Powinniśmy brać przykład z dzieciaczków i być kolorowi, roześmiani na co dzień - mimo problemów!!
Nowszy post Starszy post Strona główna

6 komentarzy :

 1. hej, będzie dobrze. Super że mu się podobało i że oboje mile to wspominacie.
  A może na początek uda się załatwić kilka godzin zajęć dla Frania (między posiłkami) - popytaj w wydziale edukacji swojego Urzędu Miasta czy może są gdzieś tzw "mini przedszkola" - np. w domach kultury etc.. to nie są prawdziwe przedszkola ale zajęcia realizujące podstawę programową przedszkola. Wiem że się boisz - ale ogarniesz temat pomału. Przechodziłam to z naszymi dusznościami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sprawdzałam, ale mieszkamy w takiej miejscowości, że niewiele jest możliwości dla Franka. Gdybym miała samochód to mogłabym z nim jeździć nawet na drugi koniec województwa :) A robiłaś jakieś specjalne szkolenie zanim Twoje dziecko poszło do szkoły/przedszkola??

   Usuń
 2. Tak. Powiem Ci, ze to właśnie dziecko pozwala nam, statecznym dorosłym, odnaleźć w sobie radość :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) no zapominamy o tej radości... ale czy można się dziwić ciągle się martwimy, coś załatwiamy, nie dosypiamy i radość to często ostatnia rzecz, na którą mamy siłę :(

   Usuń
 3. Moja Paula chodziła do przedszkola integracyjnego. W jej grupie były zarówno dzieci z deficytami psychicznymi jak i fizycznymi. Żadne nie czuło się inaczej. Zdrowe dzieciaki za naturalne uznały, że muszą popchnąć wózek z koleżanką lub podać koledze z niedorozwojem rączek kubek z herbatką. Wierzę, że i Twój Franio znajdzie wkrótce miejsce dla siebie. Szukaj integracyjnych przedszkoli. Tak Panie mają zupełnie inne spojrzenie i przygotowane są na różne sytuacje.
  A swoją drogą też się ostatnio zastanawiałam nad wybuchami radości Alutki - śmieje się tak radośnie, całą sobą...żałuję, że dorosłym przychodzi to coraz trudniej. Alina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No i widzisz - super! Jednak się da! Marzę o czymś takim dla Frania... chyba zrobię drugie podejście do przedszkola... teraz, kiedy jestem ciut bardziej pewna siebie może się uda??!!

   Usuń