logo

Celiakia i cukrzyca nie-pyszny duet??

By | wtorek, sierpnia 19, 2014 6 comments

U osób z cukrzycą typu 1, często pojawia się również celiakia. Statystycznie celiakię diagnozuje się u cukrzyka najczęściej do 5 lat po ujawnieniu się cukrzycy. Wcale jednak nie oznacza to, że celiakia nie może pojawić się w późniejszym czasie.


Nietolerancja glutenu występuje dziesięciokrotnie częściej u osób chorujących na cukrzycę. Nie wiedzieliście? Nic dziwnego - w końcu celiakia kojarzy się (przynajmniej mnie) z nietolerancją glutenu u małych dzieci. O czym powinniście pamiętać mając celiakię lub cukrzycę? Jak pogodzić ze sobą te dwie różne choroby? Czy dieta bezglutenowa i cukrzycowa wykluczają się? Jakie są objawy celiakii? Poszperałam, poczytałam i zebrałam w tym wpisie najważniejsze informacje i strony dla bezglutenowców- specjalnie dla was!

DIAGNOSTYKA

Po zdiagnozowaniu cukrzycy typu 1 lekarz powinien również regularnie zlecać wykonanie badania w kierunku celiakii, np. całkowity poziom IgA a jeśli występuje nidobór to również IgG. Wynik badania będzie miał znaczący wpływ na zalecenia, które otrzyma cukrzyk/osoba z nietolerancją glutenu i prowadzenie leczenia. W diagnostyce celiakii wykonuje się również: test obciążenia laktozą, badanie kału, biopsję jelita cienkiego. 
Podczas badania krwi w pierwszej kolejności oznacza się zazwyczaj poziom dwóch z trzech przeciwciał: EmA, tTg lub DGP/GAF.
Celiakia to, jak zapewne większość z Was wie, nietolerancja glutenu (a właściwie gliadyny w nim zawartej). Jest to choroba jelit, które mają poważny problem w wchłanianiem składników odżywczych.

Co to jest GLUTEN?

Gluten jest mieszaniną białek roślinnych. Występuje przede wszystkim w ziarnach zbóż. I tak jak u cukrzyka przeciwciała atakują wyspy trzustkowe i insulinę, powodując zmiany w trzustce, tak u bezglutenowca atakują gluten i powodują zmiany w jelitach.
Nie ma żadnego skutecznego leku na celiakię poza ścisłą dietą stosowaną do końca życia. Chociaż na początku te dwie diety wydają się nie do pogodzenia, z czasem można sobie radzić zupełnie dobrze z przygotowaniem posiłków. Wiadomo - lepsze samopoczucie to większa mobilizacja! Dieta bezglutenowa opiera się na całkowitym zakazie spożywania produktów zawierających gluten. A jest on między innymi w:
- chlebie;
- pasztetach, przetworzonym jedzeniu, zupkach chińskich, gorących kubkach itd;
- płatkach kukurydzianych, owsianych i mieszankach muesli;
- kaszy jęczmiennej, makaronie pszennym;
- pierogach, kluseczkach, naleśnikach, gofrach, a nawet w wafelku na lody, że już o ciastach i ciasteczkach nie wspomnę!
Jest też w piwie!
Czytając o celiakii, odnosi się wrażenie, że gluten jest wszędzie!! Podobnie, jak przy cukrzycy można skorzystać z tabeli produktów zabronionych i zalecanych, aby czuć się lepiej i uniknąć nieprzyjemnych objawów choroby. (tabela TUTAJ ---> KLIK). Ale czy to oznacza, że jeśli ktoś cierpi na cukrzycę i celiakię, to już kompletnie nic nie może jeść?? NIE!!
Po pierwsze - można kupować produkty zrobione ze zbóż naturalnie bezglutenowych.
Po drugie - w sklepach można znaleźć coraz więcej produktów bezglutenowych, które mogą spożywać cukrzycy. Są one specjalnie oznaczone - o tak:Widząc takie oznaczenie na produkcie, możecie go spokojnie kupić - nie będzie zawierał glutenu.
Po trzecie - można przygotować posiłki samemu, unikać gotowców, stawiać głównie na warzywa i produkty białkowe. Kupować specjalne mąki, mieszanki do chleba i piec samodzielnie. 

Jakie są objawy celiakii?

- bóle brzucha, złe samopoczucie po posiłku;
- utrata wagi;
- osłabienie;
- zaburzenia wzrostu u dziecka;
- złe samopoczucie psychiczne;
- biegunki - długotrwałe, zawierające tłuszcz, śluz;
- anemia;
- problemy ze skórą;
- może to być problem z dobraniem odpowiednich dawek insuliny, nagłe hipo i hiperglikemie
Część z tych objawów bardzo przypomina symptomy występujące u cukrzyków, prawda?

A oto strony, które poleciły mi osoby chorujące na celiakię, bardzo ciekawe i pełne ważnych wiadomości:

http://www.celiakia.pl/ ----> KLIK
http://www.celiakia-badanie.pl/ ----> KLIK
http://bezokruszka.pl/ ----> KLIK
http://bezglutenowy.blog.pl/ ----> KLIK
http://www.alergiapokarmowa.pl/ ----> KLIK
Nowszy post Starszy post Strona główna

6 komentarzy :

 1. U mnie te objawy występowały przed zachorowaniem na cukrzycę, byłam na diecie bezglutenowej około roku. Zaczęłam przybierać, a później nagle była utrata wagi i bam, cukrzyca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. o kurczę, nie wiedziałam, że tak może też być! Franiowi dwa razy robiono badania w kierunku celiakii, ale wyszły ok.

   Usuń
 2. Anna Wypysińska5 września 2016 09:38

  Przydatny post.

  OdpowiedzUsuń
 3. O rany, mam podobne objawy a zgłosiłam się na takie badania http://www.euroimmundna.pl/nietolerancja-pokarmowa, gdy tylko otrzymam wyniki pomyślę nad wykonaniem badań pod względem cukrzycy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mikołaj Sokołowski25 stycznia 2017 18:25

  celiakia badania powinny być obowiązkowe dla wszystkich, którzy mają problemy z trawieniem. Ja sam musiałem odstawić gluten żeby funkcjonować normalnie. Wiele ludzi uważa to za wymysł i modę, gdzie dziś jest to często poważna choroba.

  OdpowiedzUsuń
 5. To prawda. Ja sama zastanawiam się nad zrobieniem badań w tym kierunku. Kilkanaście dni temu odstawiłam gluten i czuję się coraz lepiej - fizycznie i psychicznie!

  OdpowiedzUsuń