logo

O cukrzycy bez granic - Amelka z Norwegii :)

By | poniedziałek, września 22, 2014 8 comments
Amelia niedługo skończy 6 lat. Zachorowała, kiedy miała 2,5 roku, czyli tak jak Franio. Czy Amelce i jej Mamie było łatwiej? Odpowiedzi na to pytanie są dwie. NIE, dlatego, że każda matka chorobę swojego dziecka (i dziecko też!), przeżywa tak samo, musi podjąć walkę i przejść dokładnie tę samą drogę – pełną zakrętów i niepewności. TAK, dlatego, że Amelka i Alina nie mieszkają w Polsce. Od razu zostały objęte profesjonalną, mądrą opieką medyczną oraz wyposażone w najwyższej klasy sprzęt. Amelka zachorowała, kiedy mieszkały w Szwecji, teraz ich życie z cukrzycą toczy się w Fredrikstad, w Norwegii. Jest trochę inne, niż życie cukrzyka w Polsce. Zresztą... Przeczytajcie i sami wyciągnijcie wnioski :)
Amelka - zdj, z prywatnego archiwum Aliny


Dlaczego zainteresowałam się historią Amelki i jej Mamy? Dlatego, że są fantastycznymi babeczkami. Ale także dlatego, że mają coś, o czym niejeden cukrzyk w Polsce może tylko marzyć!! Od kilku tygodni Amelka jest szczęśliwą posiadaczką najbardziej nowoczesnej i zaawansowanej technologicznie pompy – Omnipod! Taaak :) Każdy cukrzyk wie, co to takiego. A ja wam już szybciutko tłumaczę. Omnipod jest taką pompą, która nie ma żadnych drenów, nie trzeba jej nosić na pasku, uważać, żeby nie wyrwać wkłucia. Omnipod jest zupełnie bezprzewodową, zdalnie sterowaną pompą. Jest równocześnie zbiornikiem na insulinę, wkłuciem i kalkulatorem bolusa. 
Oto jak Alina opisuje Omnipoda:
Pompa jest ta super po prostu! Niestety nie dostępna na Polskim rynku jeszcze. Jest bezprzewodowa, WODOODPORNA, nie tylko przelicza węglowodany do jednostek, ale też przelicza jednostki jeśli cukier jest za wysoki, ile dać by delikatnie spadł. Nie trzeba dziecka dotykać rozbierać, podnosić koszulki, by dać insulinę. Podaje się ją przez aparat, którym również mierzy się cukier. To, co dziecko ma na ciele to tak zwany “POD” z insuliną, który zmienia się co trzy dni -  tak jak w każdej pompie. Jest ona malutka i leciutka - w końcu Amelka nie musi mieć pompy na pasku. Można nosić ją na ramieniu, udach, brzuchu, u góry pośladków. Pompa sama się wbija w skórę (po przyłożeniu do ciała). Przy wymianie - sama próbowałam tego na szkoleniu - jest to prawie bezbolesne. "POD" rejestruje dawki i bazę w sobie, także później wszystko pamięta i trzeba tylko być w odległości 2 metrów, by podać dziecku insulinę.”
"pilot", z pomocą którego Alina podaje insulinę Amelce
Omnipod na brzuchu


Zestaw Omnipod
Zwróćcie uwagę ja mały jest Omnipod w porównaniu z tradycyjną pompą insulinową!

Dexcom - stałe monitorowanie cukrów
Oprócz pompy Amelka ma sensor Dexcom G4.Z, który podobnie jak u Frania stale pokazuje poziom cukru i tendencje. Różnica między cukrzykami w Norwegii i w Polsce jest jedna i zasadnicza. W Norwegii dziecko WSZYSTKO ma za darmo. Mama Amelki nie musi płacić ani za pompę, ani za wkłucia, ani za sensor:
„W Norwegii WSZYSTKIE leki i oprzyrządowanie do pomp jest CAŁKOWICIE za darmo dla dzieci do lat 16. Później (po ukończeniu 16 r.ż), nie orientuję się dokładnie, ale chyba płaci się tylko jakiś mały wkład własny. Po jego przekroczeniu ma się do końca roku wszystko darmowe. Każde przedszkole musi dziecko przyjąć. W ogóle nie ma mowy, by odmówiło dzieciom z cukrzycą czy z zespołem downa. Chodzą one również do przedszkola, razem z dziećmi zdrowymi. Tak samo jest w szkole. Nie dość ze wszystko do cukrzycy jest darmowe, dostaje się również tak zwany hjelpestønad, czyli extra pieniądze za to, że trzeba się dzieckiem więcej opiekować, aniżeli zdrowym. Jest to około 2420koron na miesiąc czyli jakieś 1200 złotych. Przysługują również extra 3 dni pełnopłatnego wolnego z pracy. Jeśli ma się dziecko z cukrzycą,  również można się starać o tak zwany omsorg lønn, czyli tak zwane “opiekuńcze”. Jeżeli opieka nad dzieckiem (nocne mierzenie cukru na przykład), uniemożliwia nam pracę na pełny etat.
A jak wygląda przedszkolne/szkolne życie Amelki? Ja czytałam i przecierałam oczy ze zdumienia. Chciałabym takie norweskie przedszkole tutaj, w Polsce :P

„Jeśli chodzi o przedszkole, tu nie ma W OGÓLE problemu,  by dać dziecko z cukrzycą do niego! Mieliśmy szkolenie wraz z pielęgniarką i bardzo szybko się nauczyli wszystkiego - podawali insulinę, badali i tylko parę razy ( jak kaniula odkleiła się ze skory) dzwonili do mnie. Jedzenie jest zdrowe - pełnoziarnisty chleb woda i mleko. Do picia tylko NIC słodkiego nie dają i o 15.00 owoce. Od 18 sierpnia Amelka zaczęła szkołę. Mieliśmy szkolenie z nauczycielami i pracownikami świetlicy.  Tu świetlica nazywa się SFO. Szkoła jest codziennie od 8.30 do 13.15. Amelka je śniadanie w domu i o 10.20 mają drugie śniadanie w szkole -  każde dziecko ma swoje z domu. Amelka ma sensor, także nie badają jej jak jest wszystko okej,  tylko przed jedzeniem. Ja szykuję jedzonko i karteczkę (ile co ma węglowodanów), i wbijają do pompy - wyskakuje ile insuliny dać. Po szkole około 13.20 jest posiłek w świetlicy -  albo pełnoziarnisty chleb albo zupa albo pełnoziarniste pałtki (ZADNE słodkie) z lekkim mlekiem i woda do picia, o 15.00 owoce. W piątek możliwe hod-dogi z kurczaka lub taco z kurczaka z sałatką. W ostatni piątek miesiąca świętują urodziny dzieci, które obchodziły je w tym miesiącu. Także extra J Mają popcorn i oglądają film. Ogólnie w świetlicy bawią się dużo. Na dworze są bardzo aktywni. W szkole w każdy piątek chodzą na wycieczki do lasu np. Wtedy pakuje Amelce dodatkowo banan i jakiś słodki soczek ze słomką na możliwy niski cukier.  W Norwegii BARDZO przywiązują wagę do kontaktu dziecka z przyrodą,  to znaczy są CODZIENNIE na dworze w przedszkolu nawet - przy deszczu i zimie. Każde dziecko ma dwa zestawy ubrań w przedszkolu i szkole – sztormiaki, kurtka na deszcz i kalosze na zmianę. Maja suszarki elektryczne także rzeczy się szybko susza. Ja byłam na początku w szoku - wiało, padało, a dzieci na dworze... ale Norwegowie mają takie  przysłowie “nie ma złej pogody - jest tylko nieodpowiednie ubranie”. Również w szkole, kiedy jest przerwa, dzieci muszą iść na dwór i w SFO spędzają czas aktywnie!”.

Bardzo dziękuję Alinie za opisanie swojej sytuacji i zaprezentowanie Amelki i pokazanie Omnipoda :) Przyznam szczerze, że trochę zazdroszczę dziewczynom... Najbardziej tego Omnipoda :) Bo na opiekę lekarzy i przedszkole ja osobiście nie powinnam narzekać. Wiem jednak, że wielu rodzin z małymi diabetykami w Polsce ma większe problemy, niż my. Nie mogą pozwolić sobie na zakup SCGM. W Polsce tak naprawdę refundowane są tylko pompy i 10 wkłuć miesięcznie. Resztę rodzic musi kupować sam. Mimo refundacji wiele leków dla cukrzyków jest bardzo drogich, insuliny kosztują nie mało. I chociaż mamy bardzo dobrych lekarzy, nie ukrywajmy, że dzieci z cukrzyca są objęte dużo lepszą opieką, niż osoby dorosłe. Czy wiecie, że Polska jest krajem, w którym dokonuje się największą liczbę amputacji stóp u cukrzyków z powikłaniami? Czy wiecie, że leki nowej generacji dla dorosłych cukrzyków są tak drogie, iż nie każdy może sobie na nie pozwolić? Piszę zarówno o cukrzycy typu 1 jak i typu 2.
Nowszy post Starszy post Strona główna

8 komentarzy :

 1. Niestety życie polskiego cukiereczka nie jest takie różowe :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zasady leczenia chyba wszędzie są takie same. Problem polega jednak na tym, że w Polsce nie płaci się tylko za pompę (i to dopiero od niedawna - pierwsze pompy insulinowe kupował Jerzy Owsiak) i cukrzykowi przysługuje 10 wkłuć miesięcznie (my zużywamy je w 20dni). Resztę trzeba kupować i to za nie małe pieniądze. Tak jest nie tylko z cukrzycą, ale i dziećmi chorującymi na nowotwory takie jak neuroblastoma i inne bardzo poważne choroby. Życie tych dzieci zależy od tego, czy rodzicom uda się uzbierać pieniądze i wyjechać na leczenie za granicą... Nie powinno tak być!

   Usuń
 2. Może i my kiedyś się doczekamy takiej pompy i takich refundacji ... Pozdrowienia dla Aliny i Jej dzielnej Amelki :-* Iza Dembkowska

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze że chociaż jednemu dziecku jest lżej :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak, strasznie się cieszę ze szczęścia Amelki i jej Mamy :) I marzę, że kiedyś i w Polsce będziemy mogli dać naszym dzieciom to, co najlepsze (jeśli chodzi o sprzęt oczywiście)!

   Usuń
 4. Faktycznie Amelka ma dużo lepiej od Frania pod względem tych nowoczesnych pomp, sensorów itp. No i finansowo tam wychodzi mega lepiej niż w Polsce. Aj, jakie to niesprawiedliwe. Ale trzeba być dobrej myśli, że i w Pl w końcu takie nowoczesności będą dostępne i dla tych małych i dla tych dużych.

  OdpowiedzUsuń
 5. My też w Norwegii :) ale pompy mała nie ma póki co... :( I niby fajnie z tym Omnipodem, ale jednak nie ma hipoblokady. Ja jednak wolałabym minimed 640 g , chociaż ma dren :) W marcu może i my w końcu dostaniemy pompę..

  OdpowiedzUsuń