logo

Papryka faszerowana

By | piątek, maja 06, 2016 1 comment

Klasyczna, aromatyczna i bardzo prosta do zrobienia. Papryka to moje ulubione warzywo. przepis, którym chcę się dzisiaj z Wami podzielić zawdzięczam Babci Hance. A zaczęło się tak....

Przyszła do mnie na kawę Babcia Hanka. Od razu zapytała co planuję zrobić na obiad i czy może mi w czymś pomóc (ach, te babcie!). U mnie jak zwykle był brak koncepcji. Nasz wzrok padł na pięć pięknych papryk, które kupiłam dzień wcześniej.

Fart chciał, że kupiłam też mięso mielone z indyka a ryż przecież zawsze jest w domu!
Obydwie w tym samym momencie powiedziałyśmy do siebie: papryka faszerowana

Nie przypuszczałam, że papryka w takiej postaci jest bardzo łatwa do zrobienia! Kojarzyłam danie z dzieciństwa, ale jako dziecko nie potrafiłam określić czy mi ono smakowało czy nie. Teraz wiem, że będę je robić znacznie częściej bo smak faszerowanej papryki odpowiada mi w 100%!
Oto co wykombinowałyśmy z Babcią Hanką.

PAPRYKA FASZEROWANA

5 średnich czerwonych papryk (najlepsze są takie, które same będą stały)
0,5kg mięsa mielonego z indyka
2 woreczki ryżu
2 cebule
1 por
przyprawy: sól, pieprz, czosnek, ew. maggi
Wywar:
0,5-1l wody
kostka rosołowa (ja używam BIO)
2 listki laurowe,
4 ziela angielskie
płaska łyżeczka: ziół prowansalskich, czosnku

Przygotowanie: Mięso przesmażyć z cebulą, porem i przyprawami. Ryż ugotować na półmiękko. Wszystko wymieszać w jednym garnku i doprawić do smaku.
Papryki umyć, osuszyć, ściąć na płasko "kapelusze" (od strony zielonego ogonka), dokładnie oczyścić z błon i pestek każdą sztukę. Ja wycięłam również zielone ogonki. Nałożyć farsz mięsno-ryżowy do papryk, wypełniać po brzegi, ale nie upychać mocno bo ryż jeszcze spęcznieje przy pieczeniu.
Nafaszerowane papryki przełożyć do naczynia żaroodpornego, do którego wcześniej wlewamy wywar (ma go być max do połowy wysokości papryk). Przykrywamy papryki "kapelusikami".
Piec w piekarniku pod przykryciem (pokrywka, folia aluminiowa). Temperatura 150 stopni, czas pieczenia: 20-40 minut.
Czas pieczenia zależy od wielkości papryk. Dobrze upieczone papryki pozbawimy skórki w kilka sekund (będzie pomarszczona!).

Ponieważ zbliża się paprykowy sezon, warto tworzyć własne paprykowe wariacje i próbować faszerować różne jej odmiany. Ten przepis jest bardzo klasyczny, ale mam już w planach przygotowanie papryki faszerowanej łososiem, samym mięsem oraz przygotowanie farszu warzywnego. O wynikach tych eksperymentów na pewno będę Was informować!

Nowszy post Starszy post Strona główna

1 komentarz :

  1. Uwielbiam faszerować paprykę, cukinię....Świetny i oryginalny pomysł na obiad :)

    OdpowiedzUsuń