logo

Jak zrobić jogurt domowy

By | środa, maja 15, 2019 Leave a Comment

Zrobienie domowego jogurtu jest bardzo proste! Nie wierzysz? Czytaj dalej...

Od razu przyznaję, że nie jesteśmy fanami jogurtów owocowych kupowanych w sklepie. Z resztą Cukromaniak od dziecka nie był do nich przyzwyczajony, a na kupowanie chemicznych jogurtopodobnych wyrobów nie ma mojej zgody. Częściej odpuszczałam na rzecz serka waniliowego z dobrym składem. A jeśli chciał kupny jogurt kupowałam Bakomę z serii Bio.
Nasze upodobania smakowe zmieniają się dynamicznie i ja z osoby, która długo nie jadła nabiału, wprowadziłam jogurty do swojej diety. Nie wiem dlaczego sera białego i innego nabiału poza jogurtem, maślaną czy kefirem mój organizm nie toleruje.
No i nic nie poradzę na to, że lubię mieć kontrolę nad tym, co jemy i co się da produkować sama. Lubię dostarczać nam naturalne probiotyki a takim jest przecież jogurt (także kapusta kiszona, ogórki kiszone, zakwas z buraków, zakwas chlebowy, kefir, maślanka).

Jeszcze kilka lat temu wydawało mi się, że robienie rzeczy takich jak jogurt domowy to nie lada sztuka. Jak bardzo się myliłam! Przecież do odważnych świat należy, postanowiłam więc spróbować go zrobić. Ja do domowego jogurtu używam jogurtownicy (kupiłam ją w promocji chyba za 50zł i mam od kilku lat).

Zalety posiadania jogurtownicy.

Mam podzielone jogurty na mniejsze, równe porcje. Właściwie poza wlaniem do niej produktów nie trzeba nic robić ani stresować się, że coś nie wyjdzie.
Nastawiam ją wieczorem a rano, po 8-12 godzinach mam świeży i pyszny jogurt na śniadanie. Reszta słoiczków wędruje do lodówki, gdzie próbuje dotrwać do 7 dni.
Nawet jeśli nie masz jogurtownicy bez problemu zrobisz swój własny jogurt domowy! Wystarczy porządnie wyparzony słoik lub termos i odrobina ciepła, którego źródłem może być kaloryfer, piekarnik, kołdra lub koc, grzejnik w łazience ;)

Najważniejsze składniki jogurtu

Prawdziwy, dobry jogurt powinien zawierać dwie rzeczy - mleko i bakterie.
Mleko pasteryzowane kupisz w każdym sklepie, niepasteryzowane trzeba przegotować (pasteryzować). Im tłustszego mleka użyjesz, tym bardziej kremowy będzie jogurt. Ja robiłam eksperymenty z różnymi mlekami i jogurt zawsze wychodził, ale rzeczywiście najsmaczniejszy jest ten z mleka zawierającego 3,2% tłuszczu.

Bakterie do jogurtu to drugi bardzo ważny składnik. W sklepach ze zdrową żywnością można kupić w paczuszkach zaczyny na jogurty. Ja jednak wolę prostszy i tańszy sposób - kupuję małe opakowanie jogurtu z dobrym składem. Specjalnie dla was zabawiłam się w detektywa i zrobiłam zdjęcia różnym składom jogurtów naturalnych. Oto one:
Szerokim łukiem omijam jogurty, które mają dodane mleko w proszku i coś oprócz mleka oraz żywych kultur bakterii. Ich skład ma być jak najkrótszy i dobrze nam znany - dotyczy to również innych produktów spożywczych.
Do produkcji drugiej tury jogurtów używam kolejnego kartonika mleka i jednego z 7 wyprodukowanych prze siebie jogurtów.

Jak zrobić jogurt naturalny bez cukru?

1. Do dzbanka wklej 1l karton mleka pasteryzowanego/UHT.
2. Dodaj zalecaną na opakowaniu ilość bakterii LUB jedno małe opakowanie jogurtu naturalnego
3. Dokładnie wymieszaj (jeśli dodajesz jogurt, musi się porządnie rozpuścić)
4. Przelej do naczynia lub mniejszych słoiczków (wcześniej dokładnie umytych lub wyparzonych)
5. Słoiki postaw w ciepłym miejscu lub wstaw do jogurtownicy (idealna temperatura do robienia jogurtu to 40 stopni. Mnie zdarzało się zimą zostawiać go w łazience pod grzejnikiem drabinkowym odkręconym na maxa.
6. W cieple jogurt musi spędzić 6-8 godzin.
7. Po tym upływie czasu, kiedy widzisz, że jest gęsty, możesz od razu zjeść lub wstawić do lodówki

Możesz też mleko podgrzać, wymieszać z jogurtem, wlać do termosu i szczelnie go zakręcić - termos utrzyma temperaturę. Niektóre osoby praktykują zawinięcie słoika w grupy koc lub wkładają słoik do lodówki turystycznej, obok słoików z bardzo ciepłą wodą ;) Wszystko zależy od sprytu i inwencji twórczej.
Uwaga! Do robienia jogurtów możesz użyć również mleka koziego, owczego. Jeśli użyjesz żywych kultur bakterii (zaczynu) to możesz zrobić również jogurt z mleka kokosowego. Wówczas pamiętaj o dodaniu 2-3 łyżeczek cukru, aby bakterie miały pożywkę!)

Jogurty naturalne w naszym domu wykorzystujemy na wiele sposobów:
- Jako bazę sosów, np. czosnkowego i tzatziki
- Jako bazę do jogurtu owocowego
- Jemy wymieszany po prostu z ksylitolem/erytrytolem
- Robimy desery takie jak TEN
- Dodajemy do owsianki
- Używamy do sałatek, np. z pomidora lub ogórka i rzodkiewek
- Latem chętnie jemy chłodnik ogórkowy, buraczkowy lub kalarepowy właśnie na bazie schłodzonego jogurtu.
Nowszy post Starszy post Strona główna

0 komentarze :